Otevírací doba studia: Po-Ne vždy po předchozí domluvě od 8:00 - 20:00. Schůzky na studiu, u klienta i na stavbě vždy po předchozí domluvě v kterýkoliv den včetně svátků a víkendů. Volejte na +420 731 913 531.

Problematika bezpečnosti osvětlení koupelny

Elektroinstalace a osvětlení v koupelnách podléhá normě ČSN 33-7-71 ed.2 kvůli zvýšeným požadavkům na bezpečnost. 

Koupelnu a požadavky na provedení spotřebičů v ní (i svítidel) rozdělujeme na zóny.

Obr.1 Rozkreslení zón v koupelně - převzato z Revize.de

Zóna 0
Uvnitř vany nebo sprch. koutu = pouze spotřebiče napájené malým napětím obvodu SELV. Žádné spínací přístroje.

Zóna 1
Prostor nad vanou do výšky 2,25 m = jen ohřívač vody nebo sprchové čerpadlo, musí mít předřazen proudový chránič 30 mA.

Zóna 2
Okolí vany 0,6 m = svítidla, topidla, ventilátory, nutný proudový chránič, pouze zásuvka jištěná proud. chráničem 30mA.

Zóna 3
Okolí vany 3 m = ostatní spotřebiče, zásuvky musí mít třívodičové připojení a proudový chránič s rozdílovým proudem 30mA

Elektroinstalaci a montáž zařízení do koupelny doporučujeme svěřit odborníkovi. Jako elektrikáři se občas setkáváme s pomocí kamarádů a rodiny. Takové instalace často neprojdou revizí, popř. mohou ohrozit lidské zdraví a bezpečnost používaných zařízení.

Jaké světlo doporučujeme do koupelny? 

Samozřejmostí koupelnových svítidel by mělo být zvýšené krytí IP, zároveň by mělo být od renomovaného výrobce, který zaručuje precizní provedení a kvalitní využité materiály. Podle stylu interiéru lze využít jak teplou bílou, tak můžeme přejít ke studenějším barvám, zvláště pak u osvětlení zrcadla.

Osvětlení zrcadel - doporučujeme svítidla s opálovým popř. mléčným krytem s dobrým rozptylem světla, svítidlo je pak schopno dodat dostatek světla a zároveň neoslňuje. Zrcadlo lze osvítit buďto ze shora jedním vetším nástěnným svítidlem, popř. dvěma menšími, anebo dvěma svítidly po stranách zrcadla. Nedoporučujeme osvětlovat zrcadlo bodovým osvětlením, popř zápustnými bodovkami, jak někteří "odborníci" občas dělají, takovéto osvětlení poté dělá odrazy a může působit až nepříjemně. Jako nejlepší řešení od nás navrhujeme použít koupelnová svítidla od společnosti Paulmann, pro náročnější aplikace poté svítidla značky Astro. 

Pro pomoc s návrhem osvětlení koupelny nás můžete kontaktovat na obchod@inov.cz nebo na tel. čísle +420 731 913 531.

Stropní koupelnové svítidlo - opět apelujeme i u stropních svítidel na kvalitu a provedení osvětlení v koupelně. Osvětlení v koupelně by mělo především dodávat dostatek světla, využít se dá jedno centrální svítidlo popř. zápustné LED panely a lišty. 

 

Zpět do obchodu