Otevírací doba studia: Po-Ne vždy po předchozí domluvě od 8:00 - 20:00. Schůzky na studiu, u klienta i na stavbě vždy po předchozí domluvě v kterýkoliv den včetně svátků a víkendů. Volejte na +420 731 913 531.

Vliv osvětlení na Vaše zdraví

Osvětlení v práci, doma či v jiných uměle osvětlených prostorech ve kterých trávíte čas, má vliv na Vaše tělesné procesy, psychickou pohodu a může ovlivnit i kvalitu spánku.

Předem si musíme zdůraznit, že jakákoliv přesnější práce, popř. čtení knih, časopisů nebo hraní dětí v málo osvětleném prostoru, zatěžuje Váš zrak a budete dříve unaveni. Proto je důležité prostory jako dětský pokoj, kuchyňská linka, pracovní stůl, dílnu a kancelář osvítit dostatečným světelným zdrojem. Dále je zde velmi důležité brát ohledy na teplotu chromatičnosti světelného zdroje.

Co dělá studená bílá tj. světelné zdroje s vyšším podílem modré složky s Vašim zdravím?

Modrá složka světelného záření je zachycována na sítnici oka tzv. gangliovými buňkami, ty jsou považovány za hlavní čidla našich biologických hodin. V přírodě jsme zvyklí na malý podíl modré složky ráno a večer. Proto je vhodné vyvarovat se osvětlení studenou bílou v prostorech, ve kterých pobýváme ve večerních a ranních hodinách tj. obytné prostory  (ložnice, obývací pokoj, dětský pokoj aj.). Studená bílá slouží jako stimulant k vyššímu výkonu a patří pouze na osvětlení pracovních ploch popř. koupelnového zrcadla. Budete-li vystavování nepravidelně v noci silnému studenému světlu, můžete své tělo vystresovat a rozhodit spánkový a celkový biologický rytmus. Tento problém může u citlivých lidí vyvolávat zdravotní a spánkové problémy. Předejít mu můžeme správným osvětlením.

Ke kolizi mezi zdravím a vhodným osvětlením dochází často v práci při nočních směnách. I tam bychom se měli vyhnout osvětlení studené bílé a zvolit neutrální bílou, která člověka dostatečně stimuluje. Zároveň ale neovlivňuje biologický a spánkový rytmus. Doporučujeme teplotu v oblasti 4200 K. 

Jednoduše řečeno, abychom vyvrátili mýty o škodlivosti LED žárovek a LED zdrojů - kvalitní LED světelné zdroje mají nulovou složku UV záření a vhodným použitím umělého osvětlení nedochází k poškození zdraví, ani narušení biorytmu lidského organismu. Naopak v severních zemí, kde bývá nedostatek přirozeného světla se využívá intenzivní krátkodobé osvětlení ke stimulaci organismu a vede k lepší psychické a fyzické pohodě v průběhu dne. Také existují materiály pojednávající o léčbě intenzivním osvětlením pacientů s různými psychickými nemocemi.

 

DSC_0721

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení